Поврзи се со нас

Други спортови

ВИДЕО: Во време на пандемија со коронавирус, 50 илјади навивачи на стадион

Вообичаено мечевите помеѓу Квинсленд и Њу Соут Велс привлекуваат голем број навивачи, па така беше и сега во време на пандемија со корона вирус каде безмалку имапе 50 илјади фанови. Мечот се одигра во Бризбен, Австралија, каде според институтот Џон Хопкинс во последните месец дена имаше 380 заразени и два смртни случаи од коронавирус.

Австралија е земја која што пред еден месец излезе од 100-дневен карантин. Неколку дена воопшто немаа нови случаи или починати лица, па рестриктивните мерки беа укинати, но постепено. Со тоа се вратија и навивачите на стадионите, а таков беше случајот на рагби мечот помеѓу гореспомнатите екипи.

loading...

Facebook