Connect with us

Други спортови

Влхова ја забележа 15. победа во слалом во Светскиот куп

Словачката скијачка Петра Влхова триумфираше во слаломот во Лиенц, Австрија, на последната трка од Светскиот куп во 2021 година.

Влхова ја забележа третата победа сезонава, 23-та на Светското првенство во кариерата. Словачката скијачка по 15-ти пат во ова натпреварување триумфираше во слалом.

Таа во Лиенц дојде до победа со вкупно време 1:42.10. Петра имаше најдобро време по првото возење (51,53), но многу блиску до неа беа Катарина Линцбергер и Мишел Гисин. Словачката скијачка успеа да ја задржи првата позиција и по второто возење, бидејќи нејзините ривалки потфрлија.

Линцбергер заврши на второто место со 1:42,61, додека Гисин го освои третото место со 1:42,78.

Меѓу најбрзите пет се најдоа Катарина Трајб и Венди Холденер. По нив следуваа Кетрин Халхубер, Камил Раст, Мина Холтман, Лоренс Сент Жермен и Сара Хектор. Хрватката Леона Поповиќ беше 14-та, Словенката Ана Буцик го зазеде 21-то место.

Во генералниот пласман води Микаела Шифрин, која е надвор од патеката поради корона вирусот. Американецот има 750 поени. Втора е Софија Гоѓа со 657, а Петра Влхова е трета со 615.

Во рангирањето на дисциплината води Влхова со 380 бодови, втора е Шифрин со 260.

Натпреварувањето во Светското првенство продолжува на 4 јануари во Загреб.

Реклама

Facebook

Реклама