Connect with us

Фудбал

Во Лига Европа никој не може да биде мирен за пласманот во полуфиналето

Првите натпревари беа многу интересни и по нив интригата стана уште покомплицирана. Најмногу внимание привлекува пресметката помеѓу Барселона и Ајнтрахт (Франкфурт) . Каталонскиот велемајстор имаше сериозни проблеми во Германија , но стигна до 1:1 и е оптимист за мечот на „Камп Ноу“. Барса е во одлична форма и е главен фаворит за трофејот, но Ајнтрахт веќе се покажа како лукав противник и нема да се предаде без борба.

Првиот натпревар меѓу Вест Хем и Лион заврши нерешено 1:1 . „Чеканите“ веќе подолго време играат со помалку луѓе и дефинитивно треба да бидат задоволни од резултатот, бидејќи гостите од Франција имаа сериозна предност и пропуштија многу позиции. На „децата“ не им оди најдобро во Лига 1 , но се амбициозни да направат нешто значајно во Европа и да изгледаат со поголеми шанси за пласман во полуфиналето.

РБ Лајпциг и Аталанта приредија вистински спектакл, но постигнаа само по еден гол, а Германците дури си дозволија да промашат и пенал. Нема причина да се сомневаме дека реваншот во Бергамо ќе биде исполнет со ситуации пред двете врати. Во текот на викендот Аталанта киксна против Сасуоло (1:2) и падна на осмото место во Серија А, додека РБ Лајпциг се загреваше за гостувањето во Италија со лесен успех против Хофенхајм (3:0) и е 4-ти во Бундеслигата .

Во Ајброкс Ренџерс се среќава со Брага по поразот од Португалија со 0-1. Шкотскиот велемајстор ќе направи се за да се пласира во полуфиналето и да ги израдува своите навивачи, бидејќи во првенството сериозно заостанува зад Селтик и титулата станува фатаморгана. Брага е во подобра форма и загуби само на еден од последните 11 натпревари во сите натпреварувања.

Реклама

Facebook