Поврзи се со нас

Фудбал

Во моментов нема планови за промена во организацијата на ЕУРО 2020

Британските медиуми неодамна објавија дека Европската фудбалска федерација (УЕФА) преговара со Фудбалската асоцијација на Англија (ФА), со цел ЕУРО 2020 да се одржи во Велика Британија.

Сепак, УЕФА ги демантираше ваквите обвинувања и потврди дека планира да го одржи Европското првенство во сегашниот формат, што значи во градовите низ континентот, пренесува Anadolu Agency (AA).

УЕФА за „Скај Спортс“ изјави дека имаат намера да го одржат ЕУРО 2020 во формат и на стадиони потврдени на почетокот на оваа година и да соработуваат тесно со сите градови домаќини на подготовките за турнирот.

„Со оглед на неизвесностите околу КОВИД-19, над кои ниту УЕФА, ниту локалните организации немаат контрола, во моментов е рано да се каже дали овие натпревари во јуни и јули ќе имаат ограничувања за навивачите. Напорите на УЕФА во моментов се насочени кон планирање на турнири на сите 12 стадиони во присуство на навивачи. Одлуките што се спротивни на овој план може да се донесат доколку е потребно, но во моментов не се планира промена на градовите домаќини “, изјави УЕФА.

Според претходните тврдења на медиумите, натпреварот ЕУРО 2020, кој беше одложен за следното лето поради пандемијата КОВИД-19, ќе се играше во Англија, Шкотска и Велс, бидејќи тоа ќе го намали ризикот за време на патувањето и ќе го олесни организирањето на таканаречените „балони“ за националните тимови. Сепак, УЕФА е во постојан контакт со сите земји домаќини на турнирот, но сепак е апсолутно посветена на мултинационалниот настан, доколку тоа го дозволат околностите поврзани со пандемијата.

Според сегашниот формат, Европското првенство ќе се одржи од 11 јуни до 11 јули 2021 година. Домаќини ќе бидат: Лондон, Минхен, Рим, Баку, Санкт Петербург, Будимпешта, Букурешт, Амстердам, Билбао, Глазгов, Даблин и Копенхаген.

loading...

Facebook