Connect with us

Фудбал

Волфсбург го „скрши“ Мајнц

Во првиот натпревар од 31. коло на Бундес лигата, Волфсбург го „скрши“ тимот на Мајнц.

Конечниот резултат гласеше 5:0, а за работите да бидат поинтересни, сите голови беа постигнати во првото полувреме.

Се играше во осмата минута кога Винд погоди за 1:0.

Дека ова ќе биде лоша вечер за Мајнц се навести во 23. минута кога Тауер направи прекршок, доби црвен картон и беше досуден пенал за домаќините. Крусе беше сигурен реализатор за 2:0.

Крусе го постигна вториот гол во 35. минута и веќе беше 3-0, асистент беше Баку.

А до вториот гол Винд стигна во 42. минута. Резултатот беше 4:0, а потоа Мајнц беше исфрлен.

Во втората минута од судиското надополнување на првото полувреме, Крусе постигна хет-трик за 5:0.

Се чинеше дека Мајнц може да доживее тотален дебакл и срам вечерва, но во продолжение немаше голови и конечните 5:0 останаа за Волците кои сега имаат 37 бода на 11. позиција, додека Мајнц е деветти со 39 бодови.

Реклама

Facebook