Поврзи се со нас

Фудбал

Забалета стави крај на кариерата

Манчестер, 16 октомври 2020 (МИА) – Аргентинскиот фудбалер Пабло Забалета денес објави крај на својата 18-годишна професионална кариера.

Забалета на 35-годишна возраст реши да престане да игра во време кога немаше клуб, односно откако го напушти Вест Хем оваа година.

Кариерата ја започна во Сан Лоренцо, откако претходно беше во младинската школа на тој клуб.

Потоа играше за Еспањол три сезони од 2005 година, од каде замина во Манчестер Сити, каде беше девет години и ги обезбеди најдобрите игри што го доведоа до капитенската лента во отсуство на Винсент Компани, што не беше невообичаено со оглед на повредите на Белгиецот.

Тој неодамна беше поврзуван во медиумите со неговото враќање во Еспањол, но сепак беше во пензија.

Забалета беше репрезентативец на Аргентина 58 пати.

Advertisement

Facebook

Реклама