Connect with us

Фудбал

Замената на Лукаку ја доведе Белгија до првата победа на Светското првенство

Белгија ја победи Канада со 1-0 на стадионот Ахмад Бин Али во Ал Рајан. Тоа беше прв натпревар за двете земји на Светското првенство во Катар. „Јавор Лифс“ имаа шанса да го отворат резултатот во 1. минута, но Тибо Куртоа го одбрани пеналот на Алфонсо Дејвис. Единствениот гол на натпреварот беше дело на Мицуи Батшуаји, кој е замена за повредениот Ромелу Лукаку.

Со овој успех, Белгија ќе биде на врвот во групата Ф по првото коло, додека Канада ќе остане на дното бидејќи Мароко и Хрватска ремизираа 1-1.

Advertisement