Connect with us

Фудбал

Златан заплака на последниот тренинг, неделниот натпревар ќе биде последен на Сан Сиро

Шведскиот напаѓач Златан Ибрахимовиќ (40) на крајот од сезоната ќе ја заврши кариерата.

Напаѓачот на Милан најверојатно го игра последниот натпревар во недела против Аталанта на Сан Сиро, а оваа информација ја објавија многу добро информирани новинари во Италија блиски до Росонерите.

Човекот кој првпат работеше како документарец со Златан по неговото враќање во Милано и кој е уредник на Скај Италија, Ди Стефано, напиша:

„Единственото нешто што го влече Златан за следната сезона е последниот обид за освојување на Лигата на шампионите, но шансите се 90% да ја заврши кариерата оваа сезона, 10% давам шанса да продолжи следната сезона. Не може да игра повеќе од 10-15 минути, тоа ми го потврдија лекарите од лекарскиот тим. Едноставно му отекува коленото и го спречува да трча нормално. Операција? Може да ја спречи болката некое време, да ја ублажи, но болката ќе се врати за неколку месеци. Златан ја погоди и смртта на Мино Раиола, па тоа може да биде пресврт, иако коленото е најголемата причина. Ако Милан го земе Скудетото, мислам дека тоа е тоа. Мислам дека последен пат го гледаме Златан на Сан Сиро во недела. Посакувам да не е така, би сакал да ме демантира, тој ми е пријател, но тој знае што е најдобро за него!“ Давам 10% шанса да продолжам следната сезона“
Токму натпреварот против Аталанта на Сан Сиро во недела е веројатно одлучувачки во борбата на Милан за Скудетото, бидејќи сепак би имало гостување кај Сасуоло.

Потсетуваме, на Милан му требаат четири бода од две кола за официјално да стане шампион на Италија. Кикс на Милан се очекува во градскиот ривал Интер кој се очекува да игра против Каљари кој се бори за опстанок, а потоа малку полесен домашен испит против Сампдорија.

Инаку, Милан вчера славеше со 3:1 во Верона, а Ибра имаше вреден мотивациски говор на полувремето, кога на семафорот стоеше 1:1, при што домаќинот поведе против Милан.

„Знаевме колку ни е важен овој натпревар. Ибрахимовиќ одржа говор пред натпреварот и рече нешто прекрасно: „Сите се сеќаваат на играчите на Милан кои го освоија Скудетото или Лигата на шампионите, па ако сакаме да бидеме запаметени тогаш имаме три натпревари. да постигнат.“ „Не им требаше мотивација“, рече Пиоли.

Ова е втор мандат на Златан во црвено-црниот дрес и благодарение на него клубот се враќа на патеките на старата слава, а играчите кои играат во славниот клупски дрес имаат вграден победнички менталитет токму поради тоа што го имаат неверојатен Швеѓанец.

Реклама

Facebook