Connect with us

Други спортови

ЗОИ 2018: Двојна победа за Русинките во сингл уметничко лизгање

Published

on

Младата руски лизгачката Алина Загитова (15) го освои првиот златен медал за Русија на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако триумфираше во сингл уметничко лизгање.

За Рускиот тим, кој на ЗОИ се натпреварува под Олимпиското знаме, успехот го надополни Евгенија Медведева со сребрениот медал.

Третото место и бронзениот медал се за Кетлин Осмонд од Канада.

Русите на два дена до крајот на Игрите во Пјонгчанг имаат еден златен, пет сребрени медали, како и осум бронзени медали.

Натпреварувачкиот дел на уметничко лизгање заврши и остануваат само егзибициите закажани за в недела.

Facebook