Поврзи се

Други спортови

ЗОИ 2018: Канадскиот тим најдобар во уметничко лизгање

Репрезентацијата на Канада го освои златниот медал во тимското натпреварување во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

За канадската репрезентација настапија Патрик Чен, Кејтлин Озмонд, Габриел Дејлман, Меган Дјуамел, Ерик Редфорд, Теса Вирту и Скот Моар.

Ова е прво злато за Канада на Олимпијадите во оваа дисциплина.

Второто место им припадна на руските натпреварувачи кои освоија 66 бода, седум помалку од победникот.

На победничкиот подиум се искачија и лизгачите од САД кои на крајот собраа 62 бода.

ФОТО

ВИДЕО

ПОВЕЌЕ ОД Други спортови

loading...
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com