Поврзи се

Други спортови

ЗОИ 2018: Силниот ветар го одложи женскиот велеслалом

Велеслалом кај жените на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг што требаше да се вози ноќеска е одложен поради силен ветар.

Првиот старт беше закажан во 2 часот и 15 минути по македонско време, но условите не дозволуваа нормалното одржување на трката.скијање патека финиш

Ако дозволат временските услови велеслаломот ќе се вози на 15 февруари.

Ова е второ натпреварување од алпско скијање што е одложено поради неповолни временски услови.

Претходно истото се случи и со машкиот спуст.

Новиот термин за најбрзата алпска дисциплина кај мажите исто така е четврток (15 февруари), па поради тоа и машкиот супервелеслалом е поместен за еден ден и тој е предвиден за 16 февруари.

ФОТО

ВИДЕО

ПОВЕЌЕ ОД Други спортови

loading...
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com