Поврзи се со нас

Фудбал

Албанија освои пласман во Лигата Б на Лигата на нации

По победата над Белорусија (3:2), Албанија избори влез во Б-лигата на нации.

Албанците ги совладаа Белорусите во директен судир во Тирана, па на крајот завршија први во групата со 11 бода, додека денешниот ривал остана на 10 бода.

Казахстан испадна од Лигата Ц во Лигата Д, која денес беше поразена од Литванија со 2:1.

Што се однесува до победата на Албанија, двоен стрелец беше Цикалеши, а еднаш го погоди и Манај. Скавиш и Ебонг погодија за гостинскиот тим.

 

 

loading...

Facebook