Connect with us

Други спортови

Алфа Ромео го претстави новиот болид за следната сезона

Published

on

Тимот на Алфа Ромео денес во Варшава го претстави новиот болид за следната сезона на најбрзиот циркус во светот.

Италијанскиот тим минатата сезона ја заврши на осмото место во поредокот на конструктори со осум бода, а во новата сезона возачката постава ќе биде иста, па трета година по ред ќе ги вози поранешниот шампион во Формула 1, Кими Раиконен од Финска и Антонио Џовинаци од Италија.

„Мислам дека најважната работа за тимот е да се стремиме кон подобрување. Ние сакаме да бидеме подобри од минатата сезона. Целиот тим е мотивиран од истата желба и мораме, чекор по чекор, да се вратиме на врвот на шампионат. Знаеме дека е долг пат, но работиме на тоа и напредуваме“, рече директорот на тимот Фрерик Васер.

Новата сезона ќе започне на 28 март, кога ќе се одржи Големата награда на Бахреин.

Advertisement

Facebook