Connect with us

Фудбал

Аргентина – Саудиска Арабија е најпосетениот натпревар на Светското првенство во последните 28 години

Натпреварот од групната фаза на Светското првенство помеѓу Аргентина и Саудиска Арабија (1-2) привлече 88.012 гледачи на култниот стадион Лусаил, што го прави најпосетениот финален натпревар на Светското првенство во последните 28 години.

Претходната најголема публика беше 94.194 за финалето на Светското првенство 1994 година, во кое Бразил играше против Италија 0-0, пенали 3-2, на стадионот Роуз Боул, Пасадена, Калифорнија.

Според официјалниот сајт на Организацискиот комитет на Светското првенство во Катар, капацитетот на стадионот Лусаил е 88.966 гледачи.

Facebook

Реклама