Поврзи се со нас

Фудбал

Арсенал го победи Манчестер jунајтед на гости во Премиер лигата за прв пат по 14 години

Манчестер, 1 ноември 2020 (МИА) – Арсенал вечерва го победи Манчестер јунајтед во рамките на 7. коло од Премиер лигата со 1:0. Ова е прва победа на „топчиите“ во Премиер лигата над „црвените ѓаволи“ на „Олд Трафорд“ од септември 2006 година.

Јунајтед до вечерва имаше серија од 13 натпревари без пораз на домашен терен против Арсенал.

Стрелец на победничкиот погодок за гостите од Лондон беше Пјер-Емерик Обамејанг од пенал во 69 минута.

По овој исход, Арсенал се проби на 7. место со 12 бодови, додека Манчестер падна на 15. позиција со само седум бода. зс/

loading...

Facebook