Поврзи се со нас

Фудбал

Артета ја отвори душата: Кога дојдов во Арсенал, бев шокиран

Микел Артета го презеде Арсенал минатата година откако беше отпуштен Унаи Емери.

Оттогаш тој донесе многу нови работи во играта на Арсенал, но и резултатите, но рече дека е шокиран од состојбата на тимот.

„Тешко е да се изгради нешто ново, особено брзо. Сè беше срушено, имаше раздор меѓу навивачите и тимот. Кога бев на стадионот, бев шокиран од состојбата во која се наоѓавме. Моравме да започнеме од темели и дури потоа да го започнеме процесот“, рече Артета и додаде:

„Требаше да бидеме внимателни цело време, затоа што сè што градиш може да се сруши така лесно. Досега, добро се снаоѓаме“, заклучи тренерот на Арсенал, Микел Артета.

loading...

Facebook