Атлетико Мадрид ја прекина негативната серија против високолетечкиот Рајо Ваљекано

Атлетико Мадрид ја прекина серијата од четири последователни порази во првенството. Душеците го добија својот прв натпревар оваа година откако го совладаа Рајо Ваљекано со 2-0. Двата удари ги постигна Ангел Кореја. Аргентинецот го отвори резултатот во 28. минута и повторно погоди во 53. Со овој успех избраниците на Диего Симеоне го прескокнаа денешниот ривал и се вратија во Топ 4.

Во 22. минута Луис Суарез ја украде топката од еден дефанзивец и сам напредуваше против Зидан. Сепак, Уругваецот ја испрати топката покрај вратата.

Предноста на „душеците“ доведе до гол во 28. минута. Потоа, прекрасен напад на Караско на контурите заврши со додавање до Хермосо. Неговиот удар беше изблокиран, но топката стигна до Ангел Кореја и тој не погреши. До одморот домаќините имаа уште една добра ситуација, додека Рајо Ваљекано не создаде ништо во водство.

Избраниците на Диего Симеоне обезбедија солидно водство во 53. минута. Лемар одлично го виде напаѓачот лев Лоди, кој со удар ја пронајде Кореја, а Аргентинецот ја фати топката за својот втор гол на натпреварот. Ова водство им овозможи на домаќините да играат уште помирно. Во 57. минута Ломар беше изнесен зад одбраната и шутираше од мал агол, но топката мина покрај вратата. Десет минути подоцна Караско упати кон гредата. Атлетико до крајот не му дозволи на противникот да размислува за враќање во мечот, а можеше да победи и со поголема разлика.