Connect with us

Кошарка

Баскетџиите од „Никола Карев“ петти во светот

Францускиот град Ле Авр беше домаќин на светски средношколски игри на кои учествуваше и македонска селекција во повеќе спортови.

Меѓу нив и екипата во „3х3“ од скопското средно училиште „Никола Карев“ како државен првак и претставник на Македонија, а кој на крајот го освои петтото место

. Во составот беа Ангел Кечовски, Коста Кириловски, Лука Дејановски и Михаил Стојанов, а селектор, професорот по физичко образование и поранешен тренер на неколку прволигашки екипи во женска конкуренција Венцислав Рангелов.

Преземено од Кош.мк

Реклама

Facebook