Connect with us

Фудбал

„БОМБА“: Принц кој троши 500 милиони за јахта и 450 милиони за слика, купува тим од Англија, тренер ќе биде Конте

Угледниот „Дејли Мејл“ објави дека наскоро Њукасл добива нови газди. Шеикот Мухамед бин Салман треба да го купи, но и да вложи многу пари во тимот од Англија. Наводно желба на шеикот за тренер е Антонио Конте, на кого ќе му даде на располагање и голема сума на пари за траснфери, со цел уште во првата сезона да создаде екипа која би можела да се трка за титулата.

Инаку, Мухамед бин Салман се наоѓа на осмото место на листата на Форбс за најмоќни и најбогати луѓе во светот. Принцот Мохамед е познат по своите раскошни трошоци. Тој купи јахта од 500 милиони долари, француски замок од 300 милиони долари и слика од Леонардо да Винчи од 450 милиони долари. Според една проценка, саудиското кралско семејство – кое има околу 15.000 членови – вреди до 1,4 трилиони долари.

 

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама