Connect with us

Ракомет

Борко Ристовски е херојот на РК Вардар

Вардар ќе има шанса да ја брани титулата во регионалната ракометна Сеха лига, откако вечерва на пенали го победи ППД Загреб со 30:29.

„Црвено-црните“ се наоѓаа пред пораз, но во последните десетина минути на сцена стапи голманот Борко Ристовски кој спречи неколку чисти погодоци на противникот, а во пенал серијата одбрани два удари и го однесе својот тим во финалето.

Покрај Ристовски со 10 одбрани, во победничкиот тим се истакнаа Кристијан Дисингер и Тимур Дибиров со по шест гола.

Во финалето, вардарци в недела ќе играат со Веспрем, додека Загреб во меч за 3. место ќе се сретне со Мешков Брест од Белорусија.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com