Connect with us

Други спортови

Ботас објасни зошто ја избрал Алфа Ромео наместо Вилијамс

Валтери Ботас објасни зошто избрал да се приклучи на тимот на Алфа Ромео наместо да се врати во Вилијамс. Финецот се приклучи на тимот од Хинвил, на местото на пензионираниот Кими Раиконен. Негов соиграч ќе биде дебитантот Гуанју Жу. 

Ботас мина пет сезони во тимот на Мерцедес. Тој пристигна на местото на пензионираниот Нико Розберг. Пред тоа се натпреваруваше со тимот на Вилијамс во периодот 2013-2016. Како возач на Мерцедес, Валтери забележа 10 победи, 20 пол-позиции и 58 подиуми. За жал, никогаш не успеа да го достигне нивото на Луис Хамилтон, кој освои 4 последователни титули и беше на врвот во последните години. Во овој период, Валтери стана двократен вицешампион, но во други случаи беше претекнат од ривалите Мерцедес. Според поранешниот пилот Џолион Палмер, Ботас е една од причините за загубената титула на Луис.

Запрашан дали има опција да остане во тим кој користи погонски систем на Мерцедес, Ботас одговори:

„Да, имаше таква опција. Мислам дека единственото долгорочно решение во моментов е преселба во Вилијамс или Алфа Ромео“.

Кога дојде да се одлучи за својата иднина во Ф1, Ботас призна дека изборот не бил лесен. Тој исто така имаше добро чувство за приклучување на тимот на Алфа Ромео.

„Не беше лесна одлука. Се трудев да добијам што повеќе информации од двете страни и во исто време да ги слушам моите чувства. Донесов одлука врз основа на информациите што ги имав“, изјави Ботас

„Не ми беше лесно. Според Вилијамс, тие направиле голем напредок во 2021. Дефинитивно имаат добра иднина во спортот. Но, некако имав чувство дека Алфа Ромео е вистинскиот тим за мене.

Друга причина за интересот на Валтери за тимот на Хинвил е употребата на мотор на Ферари. Финскиот тркач се тркаше со мотор на Мерцедес во поголемиот дел од својата кариера. Исклучок е сезоната 2013 година, кога Вилијамс користеше велосипеди на Рено. 

„Беше убаво да се пресели во тим кој не користи мотори на Мерцедес. Сакав да ја прекинам врската со нив. Ова е нов почеток за мене и едвај го чекам почетокот на зимските тестови и новата сезона“, резимира Валтери Ботас.

Реклама

Facebook

Реклама