Connect with us

Фудбал

Брајтон ја продлабочи кризата во Евертон по спектаклот од пет гола

Екипата на Брајтон ја продолжи силната серија на натпревари со победата од 3:2 над Евертон како гостин во натпревар од 21. коло на англиската Премиер лига.

На Гудисон Парк „галебите“ поведоа со раниот гол во третата минута на Алексис Мекалистер. Голот беше прегледан од системот за видео повторување (ВАР) за заседа при додавање на Мекалистер на Нил Мопе, но францускиот напаѓач на гостите беше во редовна позиција.

Ден Бирн зголеми на 2-0 во 21. минута, откако погоди со глава од непосредна близина, кој Енок Мвепу го одврати.

Набргу потоа, домаќините можеа да ја намалат разликата, но Доминик Калверт-Лјуин промаши пенал откако топката се одби од гредата.

По паузата алумните на Рафаел Бенитез ја зголемија брзината и стигнаа до гол преку младиот талент Ентони Гордон во 53. минута.

И покрај подобрата игра на Евертон, Брајтон третпат неочекувано погоди по одличниот удар на Мекалистер во 71. минута.

Пет минути подоцна Гордон им ги врати надежите на карамелите, но ова беше последниот добар момент за домаќините на натпреварот.

Брајтон го зголеми притисокот врз Бенитез и продолжи со добрите игри во последно време, веќе на осмата позиција во поредокот со 27 бодови. Евертон е 15-ти со 19 бодови, осум од опасната зона, останувајќи со една победа во последните 12 натпревари во Лигата.

Евертон ќе му гостува на Хал Сити за ФА Купот пред тимот да му гостува на Лестер во лигата, додека Брајтон ќе гостува во Вест Бромвич за ФА Купот пред тимот да биде домаќин на Кристал Палас во Премиер лигата.

Реклама

Facebook

Реклама