Connect with us

Фудбал

Буфон сака да остане уште една сезона во ПСЖ

Голманот Џанлуиџи Буфон сака да остане во Пари Сен Жермен и следната сезона. 41-годишниот ветеран минатото лето се приклучи на „принцовите“ од францускиот шампион Јувентус. Во договорот, кој е за период од една година, има опција да се продолжи за уште една сезона.

Буфон е категоричен дека не сака да го заземе местото на првиот голман на парижаните Алфонсо Ареола.

– Ако на Алфонс не му пречи и клубот ме сака, би останалуште една сезона, изјави Буфон за медиумите.

Светскиот шампион од 2006 година има 656 натпревари со Јувентус и 176 за Италија. Буфон се очекуваше да се откаже од фудбалот по крајот на минатата сезона, кога помалку изненадувачки премина на Пари Сен Жермен. Тренерот на тимот, Томас Тхел често ги менува играчите на голот на неговиот тим.

На 12 февруари ПСЖ игра против Манчестер Јунајтед во првиот осминафинален дуел од Лигата на шампионите.

Реклама
Реклама

ГАЛЕРИЈА

Реклама
Реклама

Повеќе од Фудбал

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com