Connect with us

Фудбал

Чави: Чекор по чекор сакаме да се вратиме на врвот

Тренерот на Барселона, Чави, ја одржа својата традиционална прес-конференција во пресрет на утрешниот натпревар од Копа дел Реј против Линарес Депортиво. Тој коментираше за една од најжешките ситуации во последните денови – онаа на Усман Дембеле и одби да го продолжи договорот.

„Веќе му кажав дека очекувам да се потруди. Ситуацијата не може да биде подобра за него, но да видиме што ќе одлучи. Се надевам дека ќе го направи тој напор и потоа ќе ја донесе одлуката. Смирен сум и чекам да видам што ќе се случи, бидејќи работите не зависат од мене, туку од него и од клубот. Дембеле мора да размислува за себе и за својата иднина“, објасни тренерот.

Каталонскиот претседател Жоан Лапорта го изрази својот цврст став дека Барселона ќе се врати како еден од најголемите тимови во Европа и дека може да се натпреварува рамноправно со другите тимови на трансфер пазарот, и покрај финансиските тешкотии. Ова мислење попладнево го сподели Чави пред медиумите.

„Целта е да се вратиме. Бевме деветти, сега сме петти. Чекор по чекор сакаме да се вратиме таму каде што сакаме да бидеме. На навивачите им олесна кога видоа играч како Феран Торес кој доаѓа кај нас за време на зимскиот преоден рок. Продолжуваме да работиме напорно. Треба само да го следиме патот што го постави претседателот. Го делам неговиот оптимизам бидејќи имаме слични ликови. Ми се допаѓа неговата амбиција, тој е многу храбар човек. Продолжуваме да работиме и веќе сме блиску до Лигата на шампионите. Нема да биде лесно, но ќе продолжиме да работиме за да ја вратиме Барселона онаму каде што и припаѓа“, изјави Чави.

Поранешниот играч за врска потоа ги објасни своите очекувања од утрешната пресметка со Линарес Депортиво за Купот на кралот во 20:30 часот по бугарско време.

„Очекувам тежок натпревар, бидејќи се треба да се реши во еден натпревар. Тие се добар тим со добар тренер и добро се снаоѓаат во различни фази од играта. Знаеме колку е тежок овој тип на натпревари и колку понекогаш малите тимови се ставаат во подобра позиција. Ние сме фаворити и мора да победиме, а тие ќе бидат многу мотивирани. Нашата цел е да го земеме трофејот и ќе дадеме се од себе“, заклучи Чави.

Реклама

Facebook

Реклама