Connect with us

Фудбал

Чиро Имобиле ја освои „Златната копачка“!

Италијанскиот фудбалер Чиро Имобиле, кој го носи дресот на Лацио, конечно ја освои „Златната копачка“ на Европа за сезоната 2019/20. Репрезентативецот на „аѕурите“ и напаѓачот на Лацио зад своето име има 35 постигнати гола, но ќе остане на лидерското место затоа што главниот конкурент Кристијано Роналдо е изоставен од составот на Јувентус во последната рунда. Второто место му припадна на Роберт Левандовски со 34 гола, додека Роналдо финишира со 31 погодок. За Имобиле ова е прва „Златна копачка“ во кариерата.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама