Connect with us

Кошарка

Дербито за Вориорси, Милвоки го мина Сакраменто, на Атланта не оди…

Имаше многу оган во заливот, Вориорси ги совладаа Санс, во првото полувреме беа предводени од Клеј Томпсон кој постигна 33 од вкупно 38 поени, подоцна Кари презеде (23 поени), но и Пол и Кевин Лони кои дадоа голем придонес од клупа. Феникс се врати со 59 поени од Букер, а Ајтон ги направи работите интересни, но победата остана во Сан Франциско. Голден Стејт има 29-7 дома, но на гости 7-26.

Мајами во тесен натпревар ја победи Јута, иако Оје Марканен постигна 38 поени, а Симоне Фонтекио постигна 23 поени. Но, Мајами имаше седум двоцифрени, Батлер постигна 24 поени, домашните 31 поен од белата линија, наспроти 13 на Јута и упатија двојно повеќе удари.

И конечно, Атланта беше поразена на домашен терен од Минесота. Ентони Едвардс беше инспириран во родниот град, ги предводеше „волците“ со 32 поени, Кајл Андерон го направи третиот трипл-дабл сезонава. Ниту 41 поен на Јанг не им помогнаа на домашните, под водство на новиот тренер Квин Снајдер, Хокс имаат 3-5. Очајно шутираа за три поени, 4 од 22. Богдановиќ ги промаши сите четири тројки, шутираше вкупно 1 од 8, пар поени и асистенција, еден скок, се удави во сивилото на тимот кој очекуваше многу повеќе оваа сезона. ..

Резултати:

Детроит- Индијана 117:97

Атланта – Минесота 115:136

Далас – Мемфис 88:104

Мајами – Јута 119:115

Хјустон – Бостон 111:109

Голден Стејт – Феникс 123:112

Сакраменто – Милвоки 124:133

Facebook