Connect with us

Кошарка

Џејмс го предводеше Бакс до победата над Нетс во Бруклин

Милвоки Бакс победи на гостувањето кај Бруклин Нетс со 121:109 во уште еден натпревар од регуларниот дел од сезоната на Националната кошаркарска асоцијација (НБА).

Актуелните шампиони никогаш не заостанале зад еден од претендентите за круната во неговиот центар Баркли. Пред се за Милвоки беше двократниот најкорисен играч во лигата Јанис Адетокумбо, кој беше блиску до трипл-дабл – 31 поен, седум скока и девет асистенции, завршувајќи 11/17 надвор од теренот.

Боби Портис постигна дабл-дабл – 25 поени и 12 скока, а со двоцифрен број на поени завршија уште четворица кошаркари на Бакс. За Нетси, Кевин Дурент заврши со 29 поени, девет скока и седум асистенции, но неговите напори беа недоволни за играчите на Стив Неш, кои го претрпеа својот петти последователен пораз на домашен терен.

Бруклин и понатаму останува пред Милвоки во Источната конференција, втор со биланс 24-13, додека Бакс има 26-15. Во нивните следни натпревари, Бакс се домаќини на Шарлот Хорнетс во сабота, а Нетс се домаќини на Сан Антонио Спарс еден ден подоцна.

Други резултати:

Филаделфија 76ерс – Сан Антонио Спарс 119:100

Торонто Репторс – Јута Џез 122: 108

Чикаго Булс – Вашингтон Визардс 130: 122

Хјустон Рокетс – Далас Маверикс 106:130

Оклахома Сити Тандер – Минесота Тимбервулфс 105:135

Денвер Нагетс – Сакраменто Кингс 121: 111

ЛА Лејкерс – Атланта Хокс 134:118

Портланд Трејл Блејзерс – Кливленд Кавалирс 101:114.

Реклама

Facebook

Реклама