Connect with us

Фудбал

Дортмунд назначи замена за Халанд, но го претпочита Интер

Борусија Дортмунд испрати официјална понуда до Сасуоло за напаѓачот Џанлука Скамака, пишува Гаџета дело Спорт. Таа изнесува 45 милиони евра.

Идејата на „жолто-црните“ е Скамака да биде идниот заменик на Ерлинг Холанд, кој се очекува да си замине на лето. Сепак, самиот играч не сака да замине во странство, туку сака да чека трансфер во Интер на лето. Тој е убеден дека Симоне Инзаги е вистинската личност за развој под негово водство.

Италијанскиот репрезентативец е свесен за интересот на Нероаѕурите за него и е подготвен да му се приклучи на тимот по крајот на сезоната. 23-годишниот фудбалер веќе играше во странски тимови – холандски ПСВ Ајндховен и Цволе и не сака повторно да ја напушти Италија. Тој е меѓу младите таленти на „неверниците“, бидејќи во кампањата има 9 гола на 23 натпревари.

Трансфер експертот Алфредо Педула ја истакна блиската врска помеѓу Интер и Сасуоло. Според него, цената на таков трансфер би можела да достигне 40 милиони евра, плус вклучувањето на Андреа Пинамонти. Тој исто така додаде дека можеби станува збор за двојна зделка, а играчот од средниот ред Давиде Фратези е другиот играч што ќе биде привлечен од Снејк во текот на летото.

Во меѓувреме, Гаџета дело Спорт пишува за уште една трансфер цел на Џузепе Марота. Станува збор за играчот за врска на градскиот ривал Милан – Франк Касиер, кој во минатото беше во нишанот на италијанскиот шампион. Како што е познато, договорот на Брегот на Слоновата Коска истекува по завршувањето на сезоната и така тој може да го следи Хакан Чалханолу, кој пред половина година како слободен играч ги замени „росонерите“ со „нероаѕурите“. Сепак, клубот ќе мора да се бори со Барселона за неговиот потпис, бидејќи во последните денови се појавија информации за прелиминарен договор меѓу Каталонците и играчот.

Реклама

Facebook