ЕП 2024 влегува во решавачка фаза, денеска станува јасно првото полуфинале

Европското првенство во фудбал влегува во одлучувачка фаза. Останаа 8 екипи кои ќе го одредат новиот европски шампион, а вечерва ќе стане јасно и првото полуфинале.

Со најинтересната пресметка во оваа фаза од натпреварувањето започнува четвртфиналето на ЕП 2024. Многумина мечот меѓу Шпанија и Германија го дефинираат како финале пред финалето. Натпреварот во Штутгарт започнува во 18 часот по македонско време.

Шпанија е единствената репрезентација која победила на секој од четирите меча досега на турнирот. Селекцијата немаше потешкотии во група со Хрватска, Италија и Албанија, дури и не прими гол. Првиот гол на Унаи Симон на голот изненадувачки падна во 1/8 финалето против Грузија (4:1).

И Германија успеа да ја освои својата група, но со седум бода. Поразот од Швајцарија беше избегнат во 92. минута за конечни 1:1. Оваа прва позиција ги испрати домаќините во многу потежок тек, но беше прашање на чест за домашните да ја добијат својата група. Инаку, Бундеслигата започна со шок 5:1 над Шкотска и 2:0 против Унгарија.

Двете селекции се сретнале само три пати на Европското првенство и си размениле по една победа во групната фаза во 1980-тите. Третиот случај е далеку поклучен, тоа е финалето во 2008 година, кога Шпанија победи со минимални 1:0.

Во второто четвртфинале на ЕП 2024, Португалија против Франција од 22:00 часот во Хамбург.

Во групната фаза Португалија стартуваше со шест бода за да го обезбеди првото место и изненадувачкиот пораз од Грузија не беше важен за конечниот пласман. Франција, пак, не призна пораз, туку победи само против Австрија. Настапот на „петлите“ во одбрана беше на ниво, но офанзивните акции му поставуваат сериозни прашања на Дешам.

Португалија продолжи да талка пред противничкиот гол и во осминафиналето со Словенија. Во него бевме сведоци на неопислива драма која го испрати натпреварот во продолженија. Во 105. минута Кристијано Роналдо промаши од белата точка, а второто продолжение беше за Словаците. Имаа неколку добри шанси да ја извлечат победата, од кои најдобрата ја прокоцка Бенјамин Шешко, кој сам тргна непречено против голманот. Токму португалскиот голман Диого Коста беше феноменален во пеналите кои следеа и одбрани три од три изведени.

Франција победи против Белгија со 1:0. Подобрата игра на „петлите“ беше наградена со автогол на Вертонген во 85. минута, кој следеше по ударот на замената Коло Муани.

Последната средба на двете селекции беше на претходното Европско првенство. Двата тима завршија со 2-2 во групната фаза, но три од погодоците беа од пенал. Португалците во 2016 година го добија финалето против овој противник по продолженија и ова им беше единствената победа во ривалството.