Еурофарм на домашен терен поразен од Мешков Брест

Ракометарите на битолскиот Еурофарм денеска го одиграа натпреварот во рамки од 8. коло од СЕХА лигата, против Мешков Брест од Белорусија.

„Фармацевтите“ овој натпревар го загубија со 32-35 (17-18).

-текстот продолжува по рекламата-

Овој напревар за ракометарите на Еурофарм беше трет неуспех во низа и еден од најлошите натпревари оваа сезона.

Покрај лошиот старт и пет минути игра без гол за „фармацефтите“, тие успеаа да се вратат во игра и првото полувреме да го завршат со еден гол разлика (17-18).

Второто полувреме гршките на Еурофарм, Мешков Брест ги претвори го голови а резутатот на натпреварот, беше во корист на Мешков Брест (32-35).

Најдобар ракометар на натпреварот беше Валиупау со 13 гола, додека кај голманите беше Матскервиќ со 18 интервенции. За Еурофарм, Јотиќ постигна 8 голови а Митревски запиша 15 одбрани.

Еурофарм моментално се наоѓа на трето место во СЕХА Лигата, од 8 одиграни натпревари има забележано 9 поени.