Поврзи се со нас

Фудбал

Ферари ја затвора сезоната: Тие работат од сега за следната година

Последната трка од светскиот шампионат во Формула 1 во 2020 година уште еднаш потврди дека Ферари е „надвор од игра“ оваа сезона. Иако понекогаш италијанскиот болид носи некои новини на патеката, во надеж дека ќе биде поконкурентен, сепак резултатите недостасуваат.

-текстот продолжува по рекламата-

Оваа ситуација го принуди спортскиот директор на „црвените“ да се откаже од позитивен резултат и да започне да размислува за иднината. По последната трка на Нурбургринг, Матија Биното потврди дека промените ќе служат за 2021 година.

„На официјалните тестови видовме мало подобрување, но она што е поважно е дека измените што ги правиме ги даваат вистинските резултати. Ова покажува дека сме на добар пат, особено гледајќи дека се ближи годината 2021 година. Гледајќи ја оваа ситуација, ќе донесеме нови иновации на следната трка, во Португалија“, рече Биното.

-текстот продолжува по рекламите-

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама