Connect with us

Фудбал

ФИФА покрена обвинение против Мексико

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ја обвини мексиканската асоцијација за скандирање на навивачите за време на ремито без голови со Полска во вторникот на Светското првенство во Катар, соопшти централата.

ФИФА не објави детали за скандирањата, но Мексиканците се слушнаа како упатуваат навреди откако полскиот напаѓач Роберт Левандовски промаши пенал во второто полувреме кој го одбрани голманот Гиљермо Очоа.

„Дисциплинската комисија на ФИФА отвори постапка против Мексиканската фудбалска асоцијација поради скандирање на мексиканските приврзаници за време на натпреварот на Светското првенство меѓу Мексико и Полска одигран на 22 ноември“, се вели во соопштението на централата, цитирано од Ројтерс.

Претходно денеска, ФИФА објави дека ги обвини навивачите на Еквадор поради хомофобични скандирања кон нивните навивачи на нивното отворање на Светското првенство против Катар во недела.

Facebook

Реклама