Connect with us

Други спортови

Формула 1 подготви скромна сума за оштетување на болидите поради револуционерниот потег

Published

on

Откако ќе се договорат финансиските детали и ќе се обезбеди согласност од тимовите, Формула 1 е подготвена за револуција.

Екипите се согласија на износот од по 420 000 евра, што ќе ни овозможи да гледаме дури три квалификациски трки оваа сезона.

Во основа станува збор за спринт трка што ќе се одржи во сабота и нивниот пласман ќе се искористи за почетните позиции на гридот за главната трка во недела.

Спринт трки од 100 километри или околу 20 круга треба да се одржат во Силверстоун, Монца и Интерлагос, а следната сезона тој број треба да биде уште поголем.

Инаку, спринт трките ќе се бодуваат на таков начин што првопласираниот ќе добие три, второто место два бода, а третото место еден бод. Возачите ќе имаат слободен избор на гуми за квалификациската трка.

Бидејќи шансите за допир или судир на спринт трки ќе бидат значително поголеми отколку на слободен тренинг, Ф1 одлучи да го зголеми буџетот за штета од 500,00 евра.

Ова значи дека секој тим ќе добие нешто повеќе од 60.000 евра за секоја спринт трка, и ќе може да потроши околу 165.000 евра повеќе на секоја од трите трки по потреба.

Патем, форматот на трките сè уште не е усогласен, но како што стојат работите, слободниот тренинг ќе биде елиминиран во петок. Ќе биде заменет со квалификациски натпревар на кој ќе биде одреден почетниот грид за неделната трка.

 

Facebook