Connect with us

Фудбал

ФОТО: Марадона доби статуа, наполитанците уште еднаш покажаа што значи тој за нив

Непосредно пред почетокот на мечот со Лацио, Наполи ја претстави стадуата посветена на Диего Армандо Марадона, чие име го носи и стадионот.

Аргентинецот се здоби со статус на божество во градот во подножјето на Везув, каде играше цели седум години и им донесе две шампионски титули на Италија, Купот на Италија, Суперкупот на Италија и Купот на УЕФА.

Неодамна помина една година од неговата смрт, набргу потоа стадионот „Сан Паоло“ го доби официјалното име „Диего Армандо Марадона“.

Реклама

Facebook

Реклама