Connect with us

SPORTM.mk

Фотографија на денот: Украинка го освои Еверест и испрати силна порака до светот за својата нација

Жена од Украина стана првата личност во нејзината земја која го достигна врвот на Монт Еверест, во експедиција чија цел беше да се покаже „непобедливоста на украинскиот дух“

Триесет и тригодишната Антонина Самоилова се надева дека нејзиниот потег ќе го подигне духот на Украинците и претседателот Володимир Зеленски додека Русија продолжува да ја бомбардира Украина во агресијата што започна на 24 февруари.

Инаку, како што кажа и самата Антонина Самоилова, нејзиниот татко и брат се на бојното поле и се борат да ја одбранат Украина.

 

„Украинското знаме треба да се вее на покривот на светот – особено кога нашите луѓе минуваат низ такви тешки времиња – како симбол на непобедливоста на украинскиот дух“, изјави Антонина Самоилова за Everest Chronicle.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Antonina Samoilova (@tosha_tonik)

Антонина Самоилова се искачи на многу од највисоките планини во светот и во последен момент донесе одлука да го достигне врвот на Еверест.

Facebook