Connect with us

Фудбал

Ги избраа најслабите играчи во Италија

Рускиот напаѓач на Фиорентина – Александар Кокорин беше награден како еден од најслабите играчи во Серија А, пренесува ТАСС. Наградата Фудбал Урн е основана во 1980 година, а номинациите се меѓу играчите со најниски резултати во италијанското првенство.

Русинот освои 53,21 отсто од гласовите во анкетата „Смеа на годината“. Втор е играчот од средниот ред на Јувентус, Адријан Рабио (22,02 отсто), а трет е напаѓачот на Салернитана, Сими (9,17).

Изданието забележува дека трансферот на Русинот бил најкатастрофален во 2021 година. 30-годишниот Кокорин се пресели во Фиорентина во јануари минатата година од Спартак Москва. Оттогаш одигра само девет натпревари, нема постигнато гол и ги пропушти повеќето натпревари поради повреди.

Реклама

Facebook

Реклама