Connect with us

Тајмаут

Ѓоковиќ ги поддржа граѓанските протести во Србија

Миленикот на Србија Новак Ѓоковиќ ги поддржа протестите на многу негови сонародници против развојот на наоѓалиштата на литиум во земјата. Тенисерот на својот профил на социјалните мрежи објави фотографија од масовните демонстрации во десетици градови кај нашиот западен сосед, кои се одржаа на 4 декември.

Ноле цврсто стои зад каузата за заштита на природата во својата татковина. “Чистиот воздух, водата и храната се клучни за здравјето. Без нив не може да стане збор за здравје. Природата е наша мајка. Ние го поминуваме најголемиот дел од времето во неа. Со неа и поради неа животот ни е побогат”. пишува светскиот број 1. .

Протестите во Србија беа спонтани пред една недела, што доведе до помали судири со други граѓани и полиција во Белград и Шабац.

На социјалните мрежи незадоволните од плановите на англо-австралискиот гигант „Рио Тинто“ вчера организираа протести, затворајќи ги клучните патни јазли во малите и големите градови точно во 14 часот по локално време. Овој пат немаше посериозни инциденти, освен расправија со провокатори во Нови Сад.

Се проценува дека 10% од светските резерви на литиум се наоѓаат во Србија. Елементот се користи за производство на керамика и стакло отпорна на топлина, како и за батерии и елементи во вселенските летала.

Рио Тинто доби право да ги развива наоѓалиштата во северозападниот дел на нашата соседна земја, покрај реката Јадар. Компанијата требаше да инвестира повеќе од 2 милијарди евра во истражување и производство од теренот, но наиде на отпор кај граѓаните кои сметаат дека тоа ќе биде штетно за животната средина и ќе го уништи употребливото земјоделско земјиште во областа. Србите исто така стравуваат од угледот на компанијата. Се верува дека политиката на компанијата е една од главните причини за граѓанската војна во Папуа Нова Гвинеја. Активностите на компанијата – ископ на дијаманти, злато, бакар, железо и други, се поврзани со неколку еколошки инциденти, меѓу кои и труење на речните води.

Ѓоковиќ не е единствениот спортист кој ги поддржа протестите. Претходно тоа го направија скијачката Невена Игњатовиќ и нејзиниот тренер Бранко Маиски.

Реклама

Facebook

Реклама