Connect with us

Кошарка

Грег Попович стана првиот тренер во историјата кој бил 2 000 натпревари на чело на еден тим

Натпреварот од регуларниот дел од сезоната против Бостон (99:97) беше 2 000-ти за тренерот на Сан Антонио, Грег Попович, кој го помина на клупата на Спарс.

Тој стана првиот тренер во историјата кој постигнал ваков резултат. Во 26 НБА-сезони, Попович со Сан Антонио има биланс 1 325 победи и 675 порази.

Под водство на Попович, Сан Антонио спарс станаа шампиони во НБА пет пати и 22 пати по ред се пласираа во плејофот (1998-2019).

По вкупниот број на одиграни натпревари во лигата како главен тренер, Попович е шести во историјата. На првата позиција е Лени Вилкенс, кој има 2 487 натпревари.

Реклама

Facebook

Реклама