Поврзи се со нас

Фудбал

Гвардиола му ја препушта улогата на фаворит на Ливерпул

Дербито од 8.коло на Премиер лигата во недела ќе го играат Манчестер Сити и Ливерпул.

Актуелниот шампион по седум кола е на чело на табелата со 16 бода, додека Сити освои пет помалку со натпревар помалку, така што со евентуална победа во дербито и во споменатото заостанување може да ги престигне „црвените“.

Два дена пред дербито, тренерот на „граѓаните“, Пеп Гвардиола, истакна дека Ливерпул е фаворит за освојување на титулата.

“Ливерпул е главен фаворит. Со оглед на влијанието на пандемијата, оваа сезона ќе биде поразлична од претходната. Постојат многу врвни екипи во нашата лига. Важно е да останеме во борбата за титулата до последните пет или десет натпревари во сезоната. Се надевам дека ќе бидеме. Важно е да се освои шампионската титула. Не е важно колку бодови ви се потребни. Понекогаш освојувате повеќе поени, понекогаш помалку”, рече Гвардиола.

„Првиот пат кога ја освоивме титулата, освоивме 100 поени. Можеби не беше потребно, но успеавме. Сè што можеме да сториме е да се фокусираме на себе и на подобрувањата што треба да ги освоиме “, додаде Гвардиола.

loading...

Facebook