Connect with us

Фудбал

Гвардиола продолжува да троши, дефанзивецот резервиран за јануари

Како што пренесуваат шпанските медиуми, на „Етихад“ веќе во јануари би можело да пристигне дефанзивецот Жуниор Фирпо.

Овој 22-годишен фудбалер бележи одлични настапи во тимот од Севиља откако шанса за игра доби во минатата сезона. Примарна позиција му е лев бек, но може да игра и како крило и како стопер.

Можноста да игра на повеќе позиции го привлече вниманието на многу клубови, а засега „Граѓаните“ покажуваа најголем интерес.

Жуниор би можел да има доста висока цена. Бетис за неговите услуги бара 60милиони евра и сопствениците на Сити ќе мораат „дебело“ да платат доколку сакаат да ја исполнат и оваа желба на Гвардиола.

Фирпо е роден во Диминиканската Република, но го носи дресот на Шпанија. Член е на Бетис од 2014. година.

Реклама
Реклама

ГАЛЕРИЈА

Реклама

Повеќе од Фудбал

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com