Connect with us

Други спортови

Халеп го освои турнирот во Прага

Прага, 16 август 2020 (МИА) – Романката Симона Халеп е победничка на ВТА турнирот во чешката престолнина Прага.

Во решавачкиот натпревар одигран денес, првата носителка на турнирот и втор светски рекет, ја совлада Елисе Мертенс (23 на ВТА ранг листата) од Белгија со 2-0, по сетови 6:2 и 7:5.

Финалето траеше еден час и 35 минути.

Наградниот фонд на турнирот изнесуваше 202.250 долари. зс/

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com