Connect with us

SPORTM.mk

Хрватска се врати од мртвите и славеше во инфаркт завршница за полуфинале

Хрватската репрезентација ја совлада Германија во второто коло од групата 1 на Европското првенство во ракомет со резултат 25:24.

Германците го отворија натпреварот одлично и веќе направија предност од три гола на стартот, што Хрватите ја добија во текот на целиот натпревар.

Почетокот на мечот беше обележан и со груба игра на обете страни, со германскиот чувар на мрежата Андреас Волф дури шест одбрани во првото полувреме, додека Марин Шего имаше само три.

Хрватите беа долу минус три, но во 22-та минута не искористија уште двајца играчи на теренот за да го намалат резултатот.

Во вториот дел, Германија помина фуриозно. Во 34-та минута имаа плус пет и потоа Лука Степанчиќ влезе во сцената, врзувајќи два гола.

Со добра одбрана и неколку грешки на Германците, Хрватите го израмнија резултатот околу 50-та минута.

Германците одржуваа минимална предност, но во 56. минута Дувњак ја украде топката и ја израмни на 24:24.

Во 58-та минута со рамномерен резултат, Пекелер го фаулираше Степанчиќ и заработи исклучување од две минути.

Со својот седми гол, Игор Карачиќ го донесе Каубојците своето прво водство во 58-та минута.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com