Connect with us

Фудбал

Играчот од средниот ред го обнови договорот со Севиља

Севиља најави продолжување на договорот на Фернандо. Новиот договор на 34-годишниот одбранбен играч за врска е до крајот на сезоната 2023/2024.

Преговорите меѓу андалузискиот клуб и играчот од средниот ред се водеа во последните недели. Фернандо е дел од Севиља од 2019 година. Пред тоа Бразилецот го водеше тимот на Галатасарај, Манчестер Сити, Порто и Естрела Амадора.

Претходниот договор на Фернандо истекуваше на крајот од актуелната кампања. Играчот од средниот ред има 110 натпревари за Севиља, која е на второто место во Примера дивизион.

Доцна синоќа „бело-црвените“ на гости со 1:0 го совладаа локалниот ривал Кадиз, а Фернандо беше принудно заменет со Карим Рекик на почетокот на вториот дел од мечот поради повреда.

Реклама

Facebook

Реклама