Connect with us

Фудбал

Играчот од средниот ред на Баерн: Има поважни работи од парите

Играчот од средниот ред на Баерн Минхен, Леон Горецка изјави дека парите не му се главна мотивација да го носи германскиот голем тим. Тој е критикуван дека го уценувал клубот при договарање нов договор, но гледиштето на фудбалерот е поинакво.

„Секако дека има поважни работи од парите. Кога луѓето мислат дека преговорите за нов договор се сведуваат на играчот да го добие последното евро од клубот, многу грешат. Парите секако не се главната причина за повторно потпишување на договор“, изјави Горецка за клупскиот магазин на Баварците.

„За мене, на пример, многу поважна е врската со самиот клуб. Имаме многу успеси во последните две години бидејќи изградивме нешто посебно. Да се ​​бориш за трофеи на ова ниво, да бидеш дел од тим во кој соиграчите ти се и пријатели – ова не може да се купи со никакви пари“, изјави германскиот репрезентативец.

Горецка повторно потпиша со Баерн во септември, со нов договор до 2026 година.

Реклама

Facebook

Реклама