Интер со нова победа го одбележа 300-от натпревар на Инзаги

Интер го израдува тренерот Симоне Инзаги со победа по повод неговиот 300-ти натпревар како тренер во Серија А. Нероаѕурите ја победија Џенова на Џузепе Меаца со 2-1 и ја забележаа 12-та последователна победа во сите натпреварувања и 9-та по ред во лигата.

На голот на домаќините беа Кристијан Аслани во 30. и Алексис Санчез од пенал во 38. минута, додека Јохан Васкез погоди за гостите во 54. минута. Овојпат победата за Нероаѕурите не дојде така лесно како во последните неколку натпревари.

Доминираа во првиот дел, но во вториот намалија и за малку му дозволија на противникот да ги изненади непријатно. „Грифоните“ вратија еден гол, а потоа постигнаа уште еден, кој, сепак, беше поништен поради заседа. Сепак, Интер не дозволи изненадување и додаде уште три бода на својот имот, веќе имајќи предност од 15 пред својот гонител Јувентус и направи уште еден голем чекор кон Скудетото.

Симоне Инзаги на овој меч го повика Алексис Санчез како партнер на Лаутаро Мартинез во нападот. Хенрих Мхитарјан , Николо Барела и Кристијан Аслани беа триото на средината на теренот, а Федерико Димарко и Дензел Дамфрис делуваа на крилата.

Алберто Џилардино избра да го започне натпреварот со Алберт Гудмундсон и Матео Ретеги на првите позиции. Милан Бадел , Јуниор Месијас и Мортен Фриндруп соработуваа во средниот ред, а двајцата полубекови беа Арон Мартин и Стефано Сабели.

Воведните десет минути започнаа со поопуштено темпо, дури и гостите почесто гледаа кон голот на Јан Сомер, но никако да го мачат.

Првата опасност на натпреварот Интер ја создаде во 15. минута, кога Федерико Димарко скокна зад противничката одбрана, но не успеа да го совлада голманот Хосеп Мартинез , а потоа се најде во заседа.

Постепено, домаќините го зголемуваа притисокот и во 23. минута Николо Барела доби срамен пас во шеснаесетникот и реши да шутира од воздух, за влакно промашувајќи го голот.

Во 25. минута, сепак Џенова беше исклучително блиску до голот. Прво Ретеги погоди со глава, неговиот удар го одбрани Сомер, но топката падна кај Гудмундсон кој можеше да постигне гол од непосредна близина, но неговиот удар беше прилично слаб, а потоа повторно Ретеги се обиде да шутира од мал агол, но исто така беше надвор од целта.

Следеше уште една шанса за Интер три минути подоцна, со Димарко уште еднаш во нападот, но неговиот удар мина преку пречката.

Во 30. минута беше откриен резултатот. Алексис Санчез со прекрасно додавање го доведе Кристијан Аслани на брзина во шеснаесетникот, а тој со силен удар под гредата погоди за 1:0.

Четири минути подоцна „нероаѕурите“ организираа нов громобрански напад. Овој пат Барела беше соборен во шеснаесетникот, неговиот удар беше надвор од целта, но еден дефанзивец грубо тргна на нозе и судијата покажа на белата точка. Алексис Санчез го изведе пеналот и беше прецизен за 2:0.

Второто полувреме започна со шанса за Интер. Во 49. минута Лаутаро Мартинез се ослободи пред шеснаесетникот и шутираше, но далеку од голот.

Потоа, во 52. минута, Матео Дармијан доби прекрасно додавање во шутерска позиција, но неговиот удар беше одбиен од дефанзивец, а неполна минута подоцна Хенрих Мхитарјан стрелаше кон голот на Мартинез и голманот мораше да направи важна одбрана.

Речиси од никаде, сепак, Џенова ја врати интригата во мечот. Лошо расчистена топка падна до Јохан Васкез , кој со одличен удар од движење ја испрати во далечниот агол од голот за 2:1.

Гостите беа на пат да израмнат во 66. минута, кога Витинија ја испрати топката во голот на Сомер, но голот беше поништен поради заседа.

„Грифоните“ продолжија да бидат многу опасни и во 74. минута Матео Ретеги шутираше со глава неколку сантиметри од стативата.

Интер брзо се собра и во 83. минута организираше добар напад, Турам од надворешната линија му врати на Барела, кој сепак не можеше да ја упати топката во гол-линијата.

Една минута подоцна, Карлос Аугусто се најде во шутерска позиција, но овој пат брилијантна интервенција на дефанзивец го одби неговиот удар.

Во 91. минута Марко Арнаутовиќ упати вистински удар кон голот на Хосеп Мартинез, кој се покажа со одлична одбрана.

На крајот Интер си ја честиташе победата со што собра предност од 72 бода и е далеку на врвот на табелата. Џенова останува на 12. позиција на табелата со досега 33 бодови.