Ирвинг конечно се врати на паркетот во победата на Нетс над Хоукс

Кошаркарите на Бруклин Нетс синоќа на свој паркет ја совладаа Атланта Хоукс со 108-86.

-текстот продолжува по рекламата-

Нетс успеаја да дојдат до убедлива победа против Хоукс, а се чини дека победникот беше познат откако во првата четвртина домашната екипа ја доби со 37:16.

Атланта играше малку подобро во втората четвртина, но не успеа да ја намали разликата. Нетсците замина на пауза со 70:46 и беа во можност да ја запишат својата 18-та победа сезонава.

Во продолжението на натпреварот, Бруклин ја задржа стекнатата предност, додека Атланта успеа да го ублажи поразот барем малку. На крајот, домашната екипа славеше со 108: 86.

Нетсел го водеше Ирвинг кој конечно се врати по повредата. Ирвинг постигна 21 поен, четири скока и три асистенции.

Што се однесува до гостинската екипа, Кем Редиш се истакна со 20 поени и два скока, додека ДеАндре Бебри имаше 12 поени, три скока и исто толку асистенции.

Во дербито на синоќешната програма Денвер Нагетс го совладаа ЛА Клиперс со 114:104. Денвер го предводеше брилијантниот Никола Јокиќ со 20 поени, 15 скокови и шест асистенции. Кај Клиперси се истакна Кави Леонард со 30 поени.