Избор за Спортист на Балканот, Столе Стоилов најдобар од Македонија

Men’s EHF EURO 2020 Sweden, Austria, Norway - Preliminary Round - Group B, Northern Macedonia vs Ukraine, Wiener Stadhalle, Vienna, Austria, 10.1.2020, Mandatory Credit © Uros Hocevar / kolektiff

Во организација на Бугарската новинска агенција, а во која учествуваа информативни агенции од сите земји од Балканот, повторно организираше Избор на спортист на Балканит за 2019-та година.

-текстот продолжува по рекламата-

Победи Новак Ѓоковиќ, кој шести пат го добива ова признание. На листата се најдоа двајца спортисти од Македонија. Ракометарот Столе Стоилов е 11-ти во овој избор, ја освои ЛШ со Вардар.

На 38-мо место од 40 спортисти се најде борачот Могамедгаџи Нуров кој освои бронзен медал на Светско првенство во борење.

Пласман Спортист на Балканот за 2019-та

1.Новак Ѓоковиќ (Србија) – Тенис (73 бодови)

2.Јанис Антетокунбо (Грција) – кошарка (45 поени)

  1. Симона Халеп (Романија) – тенис (40 поени)
  2. Стефанос Циципас (Грција) – тенис (32 поени)
  3. Амел Тука (БиХ) – атлетика (30 поени)

…………

11.Столе Стоилов (Македонија) – ракомет (18 поени)

…………..

 

  1. Могамедгаџи Нуров (Македонија) – борење (2 поени)

 

Loading...