Поврзи се со нас

Фудбал

Кедира сонува за Премиер лигата, „намигнува“ кон Мурињо и Анчелоти

После пет години, се чини дека авантурата на Сами Кедира во Јувентус е при крај. По интервјуто за „Билд“, во кое тој јасно стави до знаење дека може да ја напушти „Старата дама“ во јануари, пред истекот на договорот (30 јуни 2021 година), се чини дека зборовите на германскиот играч за врска за „Скај Германија“ не оставаат простор за сомнение.

Кедира изгледа дека има јасни идеи за својата следна авантура.

„Уште како дете сонував да станам играч во Премиерлигата. Навистина сум среќен и задоволен од досегашната кариера, но едно нешто што ми недостига, а тоа е да бидам дел од клуб од Премиер лигата. Отсекогаш сум гледал многу натпревари на англиски шампион, уште од мал, но сега ги следам многу повеќе. Отсекогаш сум бил среќен што играв во Лигата на шампионите против англиски клубови. Атмосферата, стилот и идејата за нивниот фудбал секогаш ме импресионирале. Ако овој сон се оствари, тоа ќе биде чест. Сакам да бидам дел од клуб од Премиер лигата“, вели Кедира

Германскиот играч за врска тогаш му оддаде почит на Жозе Мурињо, тренерот кој го водеше од 2010 до 2013 година во Реал Мадрид.

„Тој е роден победник, голем шампион. Така, ме импресионираше. Навистина уживав во соработката со него, но има многу тренери со кои би сакал да работам. Никогаш не би му рекол „не“ на Мурињо, но тој не е единствениот тренер со кој би сакал повторно да работам. Постојат многу тренери, дури и во Премиер лигата, кои многу ги почитувам. Анчелоти сега прави одлична работа”, додаде Кедира.

loading...

Facebook