Connect with us

Кошарка

Кои се најдобрите играчи во Евролигата во моментов?

Поминавме една третина од патот во кошаркарската Евролига оваа сезона, што исто така е многу изедначено оваа година.

Реал Мадрид е најдоминантен тим досега со 12 победи од 13 одиграни натпревари, а потоа следат Барселона и Виртус Болоња. Екипите од четвртото до 10. место ги дели само еден триумф.

Некои од феноменалните играчи оваа сезона влегоа во Евролигата како што се браќата Хуанчо и Вили Ернангомез, Серж Ибака, Џабари Паркер, Кендрик Нан, Кемба Вокер, но домородците и понатаму владеат.

Ако погледнеме кој покажал најмногу од поединци, според „Глобар Рејтинг“, ќе видиме дека на првото место се издвојува Мајк Џејмс со оценка 18,84. Топ чуварот на Монако има просек од 19,1 поен по натпревар оваа сезона. Зад него е Шејн Ларкин, кој го презеде Васа Мициќ и има рејтинг 17,78, а зад него се Торнике Шенгелија, Алек Петерс и Факундо Кампацо. Центарот на Панатинаикос, Матијас Лесор е на осмото место со 14,2 поени во просек и рејтинг 13,77.