Поврзи се со нас

Фудбал

Конте бара време и трпеливост: Ниту Клоп не освои ништо во првите четири години

За време на меѓународната пауза, тренерот на милански Интер даде детално интервју за локалните весници.

Конте често велеше дека пристигнал во Интер затоа што препознал долгорочен, квалитетен и примамлив проект, но трпението на навивачите се намалува. Тој сега тврди дека „ниту Клоп не освои ништо во првите четири години во Ливерпул“.

„Потребно е време да се направи нешто. Клоп немаше титули ниту во првите четири години, но со текот на времето создаде идеален тим и еве што имаме сега …”, рече Конте.

Интер ќе се соочи со Торино во недела на 22 ноември, по враќањето на фудбалскиот шампионат, а „Нероазурите“ моментално се седми со 12 бода. Досега во Серија А остварија три победи со три нерешени натпревари и еден пораз.

loading...

Facebook